Ručné písanie sa môže zdať už zastaranou metódou, veď ťukanie do klávesníc a displayov je pre nás bežnou samozrejmosťou
Prečo je ručné písanie dôležité? Pre niekoho zastaraná metóda so sebou prináša výhody, ktoré ocení každá (nielen kreatívna) bytosť. Podľa odborníkov je písanie činnosťou, ktorá zapája celú osobnosť.
Dlhotrvajúci spor medzi priaznivcami moderných technológií a zástancami tradičnejších prístupov sa týka aj písania rukou. Sú situácie, kedy je počítač neoceniteľný, ale pre bežné fungovanie je vhodnejšie písanie rukou. Čo všetko rozvíja a podporuje?
1. Rozvoj mozgu
Podľa nezávislých štúdií predstavuje klasické ručné písanie veľmi dôležitú zložku správneho rozvoja mozgu. Pri písaní sa aktivujú centrá v mozgu a zároveň sa zapája skoro celé telo. Ide o pomerne náročnú činnosť, jej správnym osvojením sa mozog vytrénuje ako u máločoho.
Naša rada: Ak si hovoríte, že už písať viete, nezabudnite na pravidelný tréning. Váš mozog vás bude milovať. Neprestaňte s tým ani v staršom veku, seniori nemajú zväčša toľko príležitostí na písanie a vidno to aj na rukopise. „Čo sa netrénuje – zakrpatieva“, platí aj tu.
2. Zdokonalenie jemnej motoriky
Vedeli ste, že sa pri písaní zapája až 500 svalov? Ich správnu koordináciou, spolu aj s pokynmi mozgu, sa zaoberá grafomotorika. Nestačí len vhodná poloha tela pri sedení, ale aj pohyblivosť jednotlivých kĺbov paže a ich vzájomné prepojenie.
Naša rada: Rozvíjanie grafomotorických funkcií je kľúčové pre zdravý vývoj mozgu, nielen u detí, ale aj v dospelosti. Zvyknite si čo najviac kresliť, čmárať alebo písať, napríklad pri telefonovaní (hovorí sa tomu aj doodling), z dlhej chvíle alebo keď trávite čas s deťmi. V čase digitálnych technológií prichádzame o jemnú motoriku a mnohé zručnosti prestávajú byť samozrejmosťou. Nedovoľte, aby ste sa stali nešikovnými!
3. Osobitosť
Jedinečný rukopis je poznávacím znamením každého človeka. Písmo je odrazom osobnosti a jeho štýl pôsobí aj na okolie. Listy, odkazy alebo napríklad blahoželanie majú oveľa osobnejší vyznenie, ak sú písané rukou. Pôsobia navyše dôležitejšie a adresát to určite ocení.
Naša rada: Ak ste nespokojní so svojím rukopisom a považujete ho skôr za škrabopis, skúste na ňom popracovať. Nikdy nie je neskoro. Bude to vyžadovať určitý čas a úsilie, ale spokojnosť s krasopisom je na nezaplatenie! Vhodným krokom k zlepšeniu rukopisu je určite kaligrafia – umenie krasopísania.
4. Perfektné sústredenie
Písanie vedie k zvyšovaniu nervovej aktivity. Podľa vedeckých štúdií je u tých, ktorí píšu ručne, oveľa silnejšie nervová aktivita ako u tých, ktorí pred sebou majú vytlačený text. To vedie k väčšiemu zapojeniu mozgu, lepšiemu sústredeniu, zapamätaniu, skrátka k naozajstnej koncentrácii. Vedia o tom svoje študenti, ktorí si robia zápisky z prednášok.
Naša rada: Ak budete mať dôležité stretnutie, schovajte notebook či mobil a zapíšte si poznámky rukou do poznámkového bloku. Budete prekvapení, o koľko viac si zapamätáte.
5. Podpora kreativity
Ručným písaním lepšie a rýchlejšie vyjadríme naše myšlienky, a to dokonca rýchlejšie ako na klávesnici. Je dokázané, že pri písaní slohových prác a esejí je pisateľ nápaditejší. Pohyby prstov práve pri písaní totiž aktivujú mozgové oblasti spojené s myslením, vyjadrovaním a krátkodobou pamäťou.
Naša rada: Vyskúšajte si pozitívny efekt kreatívneho písania na vlastnej koži. Ak budete mať chuť podporiť aj estetickú zložku písma, pridajte sa k nadšencom kaligrafie a letteringu, ktoré sa tešia v súčasnosti veľkej popularite. Môžete začať sami podľa internetu, s pomocou literatúry alebo sa zúčastniť kurzov, kde sa dozviete krok za krokom všetko potrebné.