Hand lettering je súčasný trend, ktorý umožňuje prepojiť dizajn s písmom a podčiarknuť tak význam a celkovú estetiku nápisu.

Hand lettering by sme doslova preložili ako „ručné písmenkovanie“, používa sa aj skrátene ako lettering. Zjednodušene povedané, ide o kreslenie písmen alebo písmomaliarstvo. Všetky tie krásne nápisy kriedou na tabuliach pred obchodmi, štýlové vývesné štíty alebo originálne menu v kaviarňach, hand lettering je dnes všade. A prečo? Na rozdiel od nedbalo načmáraných nápisov, čitateľa zaujme. Umožňuje totiž priamo odovzdávať emócie, a to formou, nielen obsahom.

Ako začať

Hand lettering je vždy originálny – čo autor, to vlastný štýl. Je vhodné začať s imitovaním obľúbených nápisov a fontov, ale zároveň je potrebné mať na pamäti, že cieľom je vytvoriť si vlastný štýl. Pomôže k tomu nielen originálny rukopis, ale aj farebné stvárnenie.

Naša rada: Predtým, než sa pustíte do písania (alebo skôr kreslenia?), nezaškodí malá rozcvička. Tá spočíva v písaní čiar, kriviek či ležatých osmičiek na kancelársky papier alebo do starého zošita. Poslúži na naladenie, uvoľnenie svalov a zápästia a k lepšej koordinácii mozgu a ruky.

 

Čo sa bude hodiť

Pustiť sa do hand letteringu je jednoduchšie, ako by sa mohlo zdať. Na začiatok stačí chuť vyskúšať niečo nové, ceruzka a papier. Zároveň však platí, že čím viac kvalitných pomôcok, tým ľahšia realizácia.

Určite sa nezaobídete bez bloku, ideálne formátu A4. Pre perfekcionistov odporúčame štvorčekovaný alebo bodkovaný skicár, vďaka ktorému budú všetky písmená v naozaj rovnakých proporciách.

V prvej fáze nájdete všetko potrebné doma alebo v bežnom papiernictve – ceruzku, gumu, rozlične hrubé fixky, pravítko. A potom už len tréning, ktorý je základom pre nové zručnosti a zlepšenia.

Naša rada: Pre inšpiráciu môžete nakuknúť do odborných knižiek o písme a letteringu, ktoré už dostať aj v našich kníhkupectvách.  Na internete nájdete nepreberné množstvo inšpirácie a postupne objavíte autorov, ktorých štýl vás očarí. Ale pozor, je návykové ich pozerať! Ak chcete zlepšiť svoje zručnosti, odporúčame absolvovanie kvalitného kurzu kaligrafie a písmomaliarstva.

Už je z vás písmomaliar/ka   

Keď získate skúsenosti v tomto kreatívnom remesle, stanete sa fanúšikom rôznych značkových pomôcok, ktoré sú dostupné na internete aj v špecializovaných obchodíkoch. Originálne nápisy jednoznačne zapôsobia a sú cenené, to je príčinou súčasného boomu letteringu aj u nás. Len sa pozrite, koľko prevádzok využíva kvalitné vývesky, tabule a nástenky s vydarenými nápismi, radosť pozrieť!

Naša rada: Ak si vás hand lettering získal, máte ušľachtilého koníčka, ktorým sa kreatívne realizujete. Môžete robiť radosť sebe a vašim blízkym, ale postupne môže prerásť v nový zdroj príjmov. Ponúknite svoje písmomaliarske služby obľúbenej kaviarni či inde, kde uplatníte vašu vášeň. Keď sa vaša práca bude páčiť, dobrý chýr sa rýchlo šíri. A určite sa pochváľte svojimi výtvormi vo facebookovej skupine Ateliér kaligrafie!

Inšpirujte sa ukážkami handletteringu (Zdroj: detepe.sk)